Holowanie auta- bezpieczeństwo na drodze

załadunek auta osobowego na lawetę

Post dodany: w kategorii: porady.

Jedziesz w podróż i nagle Twoje auto przestaje działać. Nie możesz go uruchomić i potrzebujesz pomocy mechanika? Możesz zadzwonić po lawetę, albo holować samochód samodzielnie do najbliższego punktu naprawy. Czy wiesz jednak jak zrobić to prawidłowo? Wystrzegaj się błędów, które mogą Cię dużo kosztować.

Dla każdego kierowcy nieunikniona jest naprawa samochodu. Zmiana koła, wymiana akumulatora, czy założenie nowej uszczelki pod głowicą. Jest wiele elementów, które przy dużej eksploatacji pojazdu ulegają zniszczeniu. Jednak co zrobić, gdy auto psuje się podczas jazdy, a jego uruchomienie jest niemożliwe? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie lawety. Firma zajmująca się auto holowaniem, chętnie wyręczy Cię w tej sytuacji. Możesz też poprosić innego kierowcę o pomoc w holowaniu auta do mechanika. Czy wiesz jak zrobić to prawidłowo?

trójkąt bezpieczeństwa

Ustaw trójkąt bezpieczeństwa, aby z daleka ostrzegać innych kierowców o problemach na drodze.

Przygotowanie do holowania- podstawy

Jeśli chcesz holować auto samodzielnie musisz pamiętać o tym, aby Twoje auto miało sprawny układ kierowniczy, hamulcowy oraz światła. Jeśli jedna z tych rzeczy będzie uszkodzona holowanie samochodu jest niemożliwe i trzeba wezwać lawetę.

Pamiętaj też o tym, że samochód, którym zamierzasz holować swoje zepsute auto musi mieć większy silnik, gdyż mniejsze auto nie poradzi sobie z holowaniem większego.
Dla porównania: Fiat 126p nie uciągnie Toyoty RAV4, natomiast ta sama Toyota bez problemu poradzi sobie z holowaniem Fiata.

Holowanie- kiedy

  • kolizja– w aucie uszkodzony został zderzak, bagażnik lub drzwi
  • problemy z silnikiem– zatarty lub przegrzany silnik
  • awaria czujnika– przez taką awarię uruchomienie silnika jest niemożliwe
  • paliwo– zatankowane zostało niewłaściwe paliwo do danego pojazdu
  • zerwanie paska wieloklinowego– praca alternatora
  • uszkodzona cewka zapłonowa– auto szarpie podczas uruchomionego silnika

Jeśli uszkodzona została stacyjka pojazdu i nie można włożyć kluczyka do niej, zostały zbite światła lub nie działa układ kierowniczy lub hamulcowy NIE WOLNO holować auta. Zagraża to bezpieczeństwu każdego kierowcy na drodze oraz grozi otrzymaniem mandatu w przypadku kontroli przez policję.

Czy można holować wszystkie auta?

Oczywiście, że można jednak grozi to powstaniem jeszcze większych uszkodzeń niż do tej pory.

Jakich aut zatem nie należy holować:

  • z automatyczną skrzynią biegów– dopuszcza się holowanie na krótkich odcinkach
  • aut elektrycznych i hybrydowych
  • z zawieszeniem pneumatycznym oraz hydropneumatycznym– przy nie działającym silniku auto nie ma możliwości ustawienia swojego zawieszenia na odpowiedniej wysokości.
  • z napędem na dwie osie– jeśli istnieje ręczne wyłączenie jednej osi wtedy można holować auto
  • żadnych aut na autostradzie– przepisy ruchu drogowego zabraniają holowania jakiegokolwiek auta na autostradzie-

Dokonując zakupu jednego z tych aut należy liczyć się z tym, że przy jakiejkolwiek awarii zmuszeni będziemy wezwać lawetę.

Holowanie- co potrzebne

Każde auto wyposażone powinno być w zapasowe koło oraz klucz i lewarek potrzebne do jego wymiany, apteczkę, gaśnicę, a także elementy potrzebne do holowania auta.

  • Trójkąt ostrzegawczy- odblaskowy trójkąt stawiany zawsze za autem w przypadku awarii, a podczas holowania umieszczony za tylną szybą pojazdu.
  • Linka holownicza– linka o długości 4-6 m w biało- czerwonych kolorach, lub z zawieszonymi na niej chorągiewkami w tych barwach
  • Sztywny hol– 3 metry- maksymalna długość

Auto holownicze– pod zderzakiem z tyłu samochodu powinno znajdować się ucho holownicze. Jeśli do samochodu nie jest zamontowane stałe ucho należy wyjąć je z elementów do wymiany koła zapasowego i umieścić w tylnym zderzaku. Miejsce na ucho holownicze znajduje się pod zaślepką, którą trzeba podważyć lub nacisnąć.

Auto holowane– musimy zamontować do przedniego zderzaka ucho holownicze, do którego przywiązujemy linkę holowniczą. Za tylną szybą umieszczamy trójkąt ostrzegawczy, który informuje pozostałych kierowców o awarii naszego auta. W obu samochodach włączamy światła mijania. NIE WOLNO włączać świateł awaryjnych oraz świateł drogowych.

Kierowcy także muszą ustalić znak między sobą jakim będą się posługiwać w przypadku jakichkolwiek problemów podczas jazdy.

zestaw bezpieczeństwa kierowcy - gaśnica, apteczka i trójkąt ostrzegawczy

Pamiętaj o apteczne, gaśnicy, trójkącie ostrzegawczym! Masz je w swoim aucie?

Holowanie auta- jak zrobić to bezpiecznie

  • Trzeba ustalić jaką trasą będziemy się poruszać- należy wybrać drogi o niskim natężeniu ruchu, by nie utrudniać jazdy innym kierowcom.
  • Trzeba ruszyć bardzo powoli, aby uniknąć szarpnięć samochodu.
  • Linka holownicza powinna być napięta przez cały czas (kontroluje to kierowca samochodu holowanego)
  • Poruszanie tylko prawym pasem na drogach wielopasmowych pozwoli na płynny przejazd pozostałych aut.
  • Sygnalizowanie skrętu przez oba samochody.
  • Kontrola przejść dla pieszych, aby nikt z przechodniów nie wszedł między auta.

Dzięki zastosowaniu się do tych zasad jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum wystąpienia stłuczki, wypadku a także dodatkowych uszkodzeń auta. Trzeba jechać powoli i bezpiecznie przy zachowaniu prawidłowego oznakowania pojazdu.

Holowanie auta dostawczego

Wielu producentów aut dostawczych dołączyło dodatkowe instrukcje w przypadku holowania auta. Zostały tam jasno określone zasady oraz informacje dotyczące układu hydraulicznego, mechanicznego, pneumatycznego i elektrycznego. Podczas holowania niektóre z tych układów trzeba rozłączyć, aby nie doszło do większych uszkodzeń pojazdu.

Firmy holownicze wyposażone są w specjalne holowniki, które służą do holowania aut dostawczych. Do tego używa się tylko sztywnego holu. Pamiętać także trzeba o naczepie i przyczepie auta. Musi ona zostać odholowana drugim holownikiem, gdyż zabronione jest holowanie auta z dodatkowo dołączonym obciążeniem.

rozmowa z kierowcą pomocy drogowej

Jeśli nie potrafisz holować auta zadzwoń po lawetę.

Holowanie- przepisy ruchu drogowego

Według przepisów o ruchu drogowym dotyczących holowania należy:

  • w terenie zabudowanym poruszać się z prędkością 30 km/ h, a poza terenem zabudowanym maksymalna prędkość to 60 km/h.
  • połączyć oba auta tak, aby podczas holowania nie uległy rozłączeniu
  • przy użyciu linki holowniczej zachować odległość między pojazdami 4-6 m. a przy użyciu sztywnego holu maksymalnie 3 m.
  • holować auto wraz z kierowcą uprawnionym do jego prowadzenia

Nie wolno:

  • holować samochodów z niesprawnym układem kierowniczym, zbitymi światłami i niedziałającymi hamulcami
  • holować żadnych pojazdów na autostradzie

 

Jeśli jesteś kierowcą powinieneś znać zasady holowania samochodu. Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może Ci się przydać. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych kierowców. Warto także pomyśleć o wezwaniu pomocy drogowej dzięki czemu zaoszczędzimy trochę czasu i nerwów, a firma zrobi to szybko i profesjonalnie.