Nowe drogi 2020 – budowa, których tras w Warszawie i okolicach została już ukończona?

puste ulice

Post dodany: w kategorii: porady.

Zgodnie z przekazanymi do początku stycznia zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2020 roku kierowcom co najmniej 116,8 km nowych dróg. Koniec roku to dobry czas na podsumowania, dlatego dziś sprawdzimy czy obietnice GDDKiA faktycznie odnalazły potwierdzenie w rzeczywistości. 

Nie da się ukryć, że polscy kierowcy wprost nie mogą się doczekać momentu, w którym nareszcie dojdzie do sfinalizowania rozpoczętych już kilka ładnych lat temu inwestycji mających na celu poprawę stanu oraz zwiększenie liczby dróg, autostrad, obwodnic oraz dróg ekspresowych w naszym kraju. Po raz kolejny okazuje się, że cierpliwość (nawet ta dość wydłużona) popłaca – w tym roku wśród ukończonych tras możemy mówić o kilku wyczekiwanych i zakończonych inwestycjach, jak i również o przesunięciach spowodowanych na skutek globalnej pandemii, która wszystkim pokrzyżowała plany. 

Never-ending story, czyli kolejna część autostrady A2

Przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina, a także jedna z najbardziej istotnych dróg szybkiego ruchu w Polsce czyli oczywiście autostrada A2 w lecie doczekała się otwarcia nowego fragmentu. Tym razem zaszczytu tego dostąpił wynoszący 15 kilometrów odcinek prowadzący na wschód od Warszawy. W piątek 14 sierpnia 2020 do użytku została oddana część drogi pomiędzy węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego, dzięki czemu ruch tranzytowy mógł zostać wyprowadzony z Drogi krajowej nr 2 na docinku pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i tym samym przyczyniło się do znacznego skrócenia drogi przejazdu. 

Kolejną dobrą informacją jest fakt, że kierowcy mogą już w pełni korzystać z dwóch łącznic znajdujących się na węźle Lubelska w ciągu S17 – relacji Siedlce-Lublin oraz Lublin-Siedlce. Na kolejne kawałki autostrady będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poszukuje wykonawców, którzy mogliby się podjąć budowy około 63 km Autostrady na wschód od Warszawy. 

Południowa Obwodnica Warszawy – czy to już pora na świętowanie? 

Choć to jeszcze nie pora na otwarcie butelki szampana, to dobra wiadomość jest taka, że obecny postęp prac jest na tyle zaawansowany, że odcinki przechodzące przez dzielnicę Wawer oraz Wilanów ukończone są już w 90%! Tym samym można powiedzieć, że budowa ostatniej części POW znajdującej się pomiędzy węzłami Puławska oraz Lubelska nareszcie wchodzi w ostatnią, końcową fazę. 18,5 kilometrowa obwodnica wciąż wymaga dokończenia prac m.in. w tunelu mieszczącym się na Ursynowie, który dość znacząco wpłynął na organizację ruchu w tej dzielnicy i tym samym nieco ją zakorkował.

Mimo, że warto docenić fakt, że budowa POW składnia się ku końcowi, to jednak nie da się ukryć, że tok prac jest dość opóźniony – wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że wykonawca przystąpił do przedsięwzięcia z kilkumiesięcznym opóźnieniem (prace rozpoczęły się dopiero 21 czerwca 2017), które powstało na skutek niemiłosiernie wydłużających się procedur, które są niestety nieodłącznym elementem uzyskiwania pozwolenia na budowę. W ten oto sposób planowane zakończenie budowy Południowej Budowy Warszawy, które miało mieć miejsce w sierpniu 2020 (wilanowskiej oraz ursynowskiej części obwodnicy), a według planu cztery miesiące później po drugiej stronie Wisły, czyli na Wawrze.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, zakończenie prac związanych z budową drogi ekspresowej S2 POW ma nastąpić do końca obecnego roku, jednakże termin ten odnosi się wyłącznie do odcinków „C” oraz „B” biegnących przez Wawer oraz Wilanów, a także Ursynów (z wyłączeniem tunelu). W podanym czasie ukończony ma zostać również Most Południowy, a wyczekiwany tunel na Ursynowie zostanie oddany do użytku w II kwartale 2021 roku. To jednak jeszcze nie koniec – Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że w planach jest również budowa Dużej Obwodnicy Warszawy, która ma być położona w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miasta stołecznego. 

pałac kultury, widok z góry

 

Zakorkowana stolica już lada chwila stanie się zaledwie wspomnieniem dzięki Południowej Obwodnicy Warszawy 

Jakie nowe drogi zostały otwarte w innych częściach naszego kraju?

Obwodnica Sanoka

Wśród zakończonych inwestycji możemy wymienić m.in. obwodnicę Sanoka, której budowa rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2017 roku, a do jej otwarcia doszło 31 stycznia 2020. Wynosząca 7 km trasa wchodzi w skład ciągu drogi krajowej nr 28 Zator-Medyka, która zwana jest trasą karpacką. Wspomniana inwestycja mieści się w granicach województwa podkarpackiego, a jej początek zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej z drogą wojewódzką nr 886. 

S17 Lublin-Warszawa

W 2020 roku (a konkretniej w lipcu) do użytku oddany został również ostatni odcinek trasy S17, czyli drogi ekspresowej Lublin-Warszawa, znacznie usprawnia przejazd pomiędzy tymi miastami i przyspiesza go o nawet kilkadziesiąt minut. Budowa tzw. siedemnastki pochłonęła prawie 3,2 mld złotych, jednak była to jak najbardziej udana inwestycja – dzięki S17 kierowcy nie muszą już stać w korkach na wysokości Kołbieli ani też gnieździć się na jednym pasie. Nowy, 24 kilometrowy odcinek „siedemnastki” oraz 5 węzłów (Góraszka, Wiązowna, Otwock, Ostrów oraz Kołbiel) stanowią około 82% zaawansowania robót całej inwestycji S17 Lubelska-Kołbiel, tak więc już lada moment możemy spodziewać się ostatecznego zakończenia prac budowlanych. 

 

stare miasto w Warszawie

 

Samochód odmówił Ci posłuszeństwa na drodze? Szukasz profesjonalnej pomocy? Skorzystaj z usług firmy Holowanie Pojazdów Ireneusz Zakrzewski 

Nieoczkiwane sytuacje na drodze zdarzają się każdemu – tutaj nie ma znaczenia czy są to dopiero Twoje pierwsze chwile za kółkiem, czy też możesz pochwalić się ilością przejechanych kilometrów, która mogłaby zawstydzić niejednego fana czterech kółek, dlatego też w trosce o dobry stan swojego ukochanego auta, a także znacznie zmniejszenie poziomu stresu towarzyszącego każdej kolizji na drodze, warto zadbać o to mieć pod ręką numer telefonu do fachowców, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. 

Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy drogowej świadczącej swoje usługi nie tylko na terenie Warszawy i okolic, ale również w innych częściach kraju, to z pewnością zainteresuje Cię oferta naszej firmy. Holowanie pojazdów Ireneusz Zakrzewski to założona w 1992 roku firma transportowa, która wyróżnia się jakością oferowanych usług, dokładnością oraz terminowością, a z jej usług jak dotąd skorzystały już tysiące kierowców w potrzebie. 

Wśród oferowanych przez naszą firmę usług świadczonych przez 24h dobę, 365 dni w roku, znajdziesz m.in.:

  •  profesjonalne auto holowanie samochodów osobowych, zabytkowych, quadów, motocykli oraz samochodów dostawczych do 3.5 tony;
  •  auto lawety, które przystosowane są również do przewożenia nawet bardzo nisko zawieszonych aut;  
  •  szybką pomoc drogową o każdej porze – jesteśmy gotowi pomóc Ci zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz;
  •  dowóz paliwa;
  •  awaryjne otwieranie i uruchamianie pojazdów; 
  •  wyciąganie aut z zasp, rowów oraz błota; 

Sprawdź szczegółową ofertę dostępną na naszej stronie i zobacz dlaczego warto nam zaufać 🙂