Zostałeś świadkiem wypadku? Sprawdź co powinieneś zrobić

zostałeś świadkiem wypadku... co teraz?

Post dodany: w kategorii: porady.

Jeśli podczas podróży jesteś świadkiem wypadku lub kolizji, zatrzymaj się i sprawdź czy nikomu nic się nie stało. Wezwanie pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej też leży w Twojej gestii. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić, a czego kategorycznie nie.

Przepisy ruchu drogowego jasno określają jakie prawa i obowiązki mają uczestnicy zdarzenia drogowego. Jednak o świadkach zdarzenia nie ma nigdzie ani słowa. Jedynym z określonych przepisów jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym. Za jej nieudzielenie może grozić odpowiedzialność karna. 

zadbaj o bezpieczeństwo i pomoc

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze! Pamiętaj o tym

Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

Jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, w którym zostali poszkodowani inni kierowcy lub przechodnie? Powinieneś zatrzymać pojazd, zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce wypadku ustawiając trójkąt ostrzegawczy przed i za miejscem wypadku tak, aby poinformować zbliżających się kierowców o występujących utrudnieniach i niebezpieczeństwie na drodze. 

 

Po zabezpieczeniu miejsca, przejdź do udzielania pierwszej pomocy. Wyłącz silnik we wszystkich pojazdach, które brały udział podczas zderzenia. Unikniesz dzięki temu ewentualnemu powstaniu ognia lub wybuchu pojazdu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu zdrowia poszkodowanych. Jeśli na miejscu znajdują się inne osoby, warto prosić je o pomoc. Mogą wezwać pogotowie i policję lub zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Mogą oni także ustawić swoje samochody przed i za zdarzeniem włączając światła awaryjne, co sygnalizowało by innym kierowcom, że mają zachować szczególną ostrożność. 

 

Podczas wzywania pogotowia ważne jest podanie informacji o liczbie poszkodowanych oraz ich stanu zdrowia. Operator, z którym będziemy rozmawiać udzieli informacji dotyczących pomocy osobom poszkodowanym. Ważne jest, aby stosować wszystkie zalecenia operatora, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić poszkodowanym. 

gdy sprawca chce uciec z miejsca wypadku - zatrzymaj go

Pamiętaj, aby podczas obywatelskiego zatrzymania nie narażać własnego życia lub zdrowia

Zatrzymaj sprawcę jeżeli ucieka z miejsca wypadku 

Często zdarza się sytuacja, że sprawca zdarzenia natychmiast się z niego oddala. Przepisy prawa jasno określają, że można dokonać obywatelskiego zatrzymania. Jednak ważne jest, aby nie narażać własnego życia oraz zdrowia. Często kierowcy są w szoku i mogą być agresywni. Należy pamiętać, aby nie zatrzymywać ich za wszelką cenę. 

 

Zdarza się także sytuacja, że uczestnik zdarzenia ucieka z miejsca wypadku, bo jest pod wpływem środków odurzających, np. alkohol, narkotyki. Może zdarzyć się też tak, że nie posiadają oni prawa jazdy, ubezpieczenia lub ich pojazd nie przeszedł przeglądu technicznego. W takich przypadkach możesz próbować zatrzymać daną osobę, jednak tzba pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Jeśli nie uda Ci się zatrzymać uciekającej osoby, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów. np: markę i kolor samochodu, numery rejestracyjne, w co była ubrana dana osoba. 

 

Zapamiętane szczegóły przekaż policji po przyjeździe i wskaż, w którym kierunku oddalił się sprawca. Dzięki tym danym policja szybciej będzie mogła ustalić dane osobowe i wyciągnąć konsekwencje ze spowodowania kolizji lub wypadku oraz ucieczki z miejsca zdarzenia. Pamiętaj, żeby reagować także, gdy widzisz jak osoba pod wpływem alkoholu wsiada do samochodu. Twoje odpowiedzialne zachowanie pozwala zmniejszyć liczbę nietrzeźwych kierowców poruszających się na drogach. 

Oświadczenie uczestników kolizji drogowej

Na drodze często można natknąć się na kolizję drogową. Często nie spowodowała ona uszczerbku na zdrowiu nikogo z uczestników zajścia. Prawo pozwala na wymianę oświadczeń kierowców. W wielu przypadkach obecność oraz dane świadków nie są potrzebne. Jednak jeśli któryś z kierowców chce zapisać dane świadka, należy mu udostępnić wszelkiego rodzaju dane. Sprawdź w naszym poprzednim wpisie na blogu jak zrobić opis zdarzenia wypadku drogowego. 

 

Jeśli byłeś świadkiem kolizji, a sprawca zdarzenia uciekł, należy zapamiętać i podać poszkodowanemu numery rejestracyjne pojazdu oraz szczegóły, które udało się zapamiętać. 

 

Zdarzenia drogowe podlegają ściganiu z urzędu, nawet w przypadkach, gdy nie ma ofiar śmiertelnych. Po przyjeździe policji należy przekazać im swoje dane oraz informacje na temat zdarzenia. Jeśli będą wymagane szczegółowe zeznania, policja na pewno poprosi Cię o złożenie zeznań w późniejszym terminie. 

gdy jesteś świadkiem zdarzenia drogowego

Postępuj krok po kroku i pomóż poszkodowanym 

Co robi świadek podczas zdarzenia drogowego

Każdy świadek zdarzenia drogowego ma swoje prawa i obowiązki. Pamiętaj, aby:

  • zatrzymać swój pojazd tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego; 
  • zapewnić bezpieczeństwo na drodze; 
  • usunąć pojazdy z drogi jeśli jest taka możliwość, a żaden z uczestników kolizji nie został ranny; 
  • udzielić pierwszej pomocy osobom, które ucierpiały w zdarzeniu; 
  • wezwać pogotowie ratunkowe, policję lub straż pożarną; 
  • nie podejmować czynności, które zatrą ślady i utrudnią prowadzenie śledztwa; 
  • zostać na miejscu do czasu przyjazdu policji. 

 

Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia drogowego pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo własne, uczestników kolizji oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli ktoś został ranny wezwij pogotowie. Jeśli nikomu nic się nie stało, a samochód został na tyle uszkodzony, że nie można nim jechać dalej, zaproponuj wezwanie lawety. Na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości warto skorzystać z firmy Holowanie Pojazdów Ireneusz Zakrzewski.