Czyste auto – jak myć samochód zimą

mycie auta na myjni samo-obługowej

Post dodany: w kategorii: porady.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób myć swoje auto zimą i czy na pewno należy to robić. Oczywiście, że tak, wbrew pozorom pozwala to na spowolnienie procesu niszczenia karoserii naszego samochodu. Wystarczy tylko trzymać się kilku zasad tak, aby niechcący samemu nie uszkodzić samochodu i zrobić to w odpowiednim miejscu.

W okresie jesienno-zimowym podczas obfitych opadów atmosferycznych nasze samochody bardzo szybko się brudzą. Należy pamiętać, że to nie tylko błoto, ale też sól i inne środki chemiczne, których używają drogowcy, aby zapobiec wypadkom na drogach. W tym okresie wskazane jest wręcz mycie auta, aby wymienione wyżej środki nie wpłynęły na zniszczenie lakieru i nadwozia, które będzie widoczne podczas wiosny. Sprawdź więc jak i gdzie najlepiej umyć swoje auto.

Myjnia automatyczna

Korzystanie z myjni automatycznej nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? W przypadku gdy nasz samochód jest mocno zabrudzony błotem, nie mamy możliwości dopilnowania mycia wstępnego w myjni automatycznej, które jest kluczowe w całym prosie. Może dojść do uszkodzenia struktury lakieru, ponieważ w błocie oraz w błocie pośniegowym znajduje się piach. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na skorzystaniu z tej opcji, zaleca się opłukanie auta np. na myjni bezdotykowej, co zminimalizuje możliwość porysowania lakieru.

myjnia automatyczna

Myjnia bezdotykowa samoobsługowa

Ten rodzaj myjni wydaje nam się najbardziej odpowiedni jeżeli chodzi o mycie auta zimą. Możemy umyć samochód niskim kosztem, z reguły mycie wstępne kosztuje nas kilka złotych a dokładne mycie zasadnicze kilkanaście złotych. Niestety największą wadą jest fakt, że powyżej temperatury -10°C przestają one działać.

Powinniśmy też pamiętać, że poniżej temperatury 0°C nie powinniśmy myć naszego auta jeżeli się jednak na to zdecydujemy, zabezpieczmy zamki tak, aby nie dostała się do nich woda, która może zamarznąć. Po skończeniu dokładnie wytrzyjmy uszczelki w drzwiach by tak jak w przypadku zamka nie przymarzły. Dodatkowym atutem będzie rękawica lub ściereczka z mikrofibry, którą wytrzemy samochód do sucha. Jest to niestety koszt, który musimy ponieść sami, ponieważ myjnie bezdotykowe nie oferują tego narzędzia.

Mycie auta na własnej posesji

Przy temperaturach poniżej 0°C zdecydowanie odradzamy korzystanie z tej opcji. Może to niekorzystanie wpływać na nasze zdrowie z powodu ciągłego moczenia rąk w zimnej wodzie. Dodatkowo nie posiadając odpowiedniej nawierzchni na podwórku bardzo szybko dopiero co spłukany brud, może zastąpić nowy powstający przy płukaniu auta.

mycie auta ścierką

Myjnia ręczna

Myjni ręcznych możemy znaleźć wiele na terenie nawet niewielkich miast, mieszczą się one najczęściej w centrach handlowych i warsztatach. Jest to najlepsza, ale też najdroższa opcja. Pracownik takiej myjni dokładnie wykona płukanie wstępne jak i mycie zasadnicze. Dodatkowo osuszy on też od razu całe nasze auto i nałoży wosk, żeby zabezpieczyć lakier. Dla niektórych osób największym argumentem jest fakt, że całą „robotę” wykona za nich wykwalifikowany pracownik w niedługim czasie. Korzystając z tej opcji zdecydowanie nie musimy się martwić o stan naszego samochodu.

polerowania auta szmatką

Jak często myć auto

Wiemy już, że należy to myć auto, aby chronić je przed korozją. Ale jak często powinniśmy to robić? Zaleca się mycie auta nie częściej niż co dwa tygodnie oraz nie rzadziej niż raz w miesiącu. Decydując się na czyszczenie auta pamiętajmy o przedstawionych zasadach.

Podsumowując, mycie auta zimą to ważna sprawa, o której należy pamiętać. Stosuj się jednak do kilku zasad: nie myj auta podczas temperatury poniżej 0°C, zabezpiecz zamki i wytrzyj uszczelki, opłucz auto przed myciem zasadniczym, myj auto od góry do dołu i dokładnie je osusz. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług oraz zapoznania się z innymi materiałami na naszym blogu.