Jak podłączyć prostownik do akumulatora – wszystko co powinieneś wiedzieć

podpinanie zacisków do akumulatora

Post dodany: w kategorii: porady.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora? To pytanie zadaje sobie sporo kierowców, którym po raz pierwszy rozładował się akumulator oraz młodzi kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w tym temacie. Chociaż sprawa wydaje się dziecinnie prosta należy pamiętać o szeregu zasad, aby zrobić to bezpiecznie i nie pogorszyć sytuacji. Pan Ireneusz Zakrzewski zdradzi Wam wszystko, co powinniście wiedzieć.

Jakie mamy rodzaje akumulatorów?

Wyróżniamy dwa rodzaje akumulatorów samochodowych: obsługowe i bezobsługowe. Czym się od siebie różnią? Akumulatory bezobsługowe nie wymają od nas uzupełnienia poziomu elektrolitu natomiast obsługowe przeciwnie. Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora obsługowego konieczne jest sprawdzenie poziomu tego właśnie płynu. Do akumulatorów bezobsługowych należy między innymi akumulator kwasowo-ołowiowy (SLA), akumulator żelowy (GEL) oraz bateria samochodowa AGM.

podłączanie akumulatora

 

Do sprawdzenia napięcia możesz użyć woltomierza

Jak sprawdzić, że akumulator się rozładował?

Pierwszym sygnałem, który może oznaczać, że akumulator się rozładował może być fakt, że po przekręcaniu kluczyka w stacyjce samochód nie odpala. Jednak taki stan rzeczy nie zawsze musi oznaczać, że przyczyną jest rozładowany akumulator a może to być jakaś usterka układu ładowania. Drugim sygnałem mogą być palące się kontrolki na tablicy rozdzielczej wyświetlające sprzeczne komunikaty. Jeżeli zostawiliśmy w aucie włączone radio, zapalone światła, niedomknięte drzwi na kilkanaście godzin lub nasz samochód nocował na podjeździe przy zmieniającej się drastycznie temperaturze powietrza z plusowej na minusową możemy być w 99% pewni, że przyda nam się prostownik i kable. W przypadku akumulatora obsługowego, gdy poziom płynu znajdującego się wewnątrz jest niski i widać wystające separatory to dosadny znak, że trzeba go naładować. Zanim zrozpaczeni zadzwonimy po pomoc drogową lub znajomego mechanika, spróbujmy go naładować.

dolewanie płynu

 

Posiadając akumulator obsługowy pamiętaj, aby uzupełnić elektrolit

Czego potrzebuję do naładowania akumulatora?

No właśnie, co jest nam potrzebne do naładowania akumulatora w naszym samochodzie? Najlepszym pomysłem jest użycie prostownika oraz kabli. Zanim jednak zaczniemy pamiętajmy, że w przypadku akumulatorów obsługowych dodatkowo potrzebna jest nam woda destylowana, dzięki której uzupełnimy elektrolity do odpowiedniego poziomu. Jeżeli posiadamy akumulator bezobsługowy powinniśmy użyć prostownika elektronicznego (inteligentnego), który sam dobierze napięcie w zależności od baterii. Najnowsze modele prostownika po zakończeniu ładowania wyłączają się same co gwarantuje pełne naładowanie akumulatora bez zbędnego sprawdzania.

W jaki sposób podłączyć prostownik do akumulatora?

Przede wszystkim, aby naładować akumulator, najpierw powinniśmy odpiąć go od układu elektrycznego naszego samochodu. Pozwoli to na szybsze ładowanie zwłaszcza gdy zrobimy to w garażu gdzie temperatura powietrza jest na plusie. Zaczynamy od odpięcia klemy minusowej, najczęściej występuje ona w kolorze czarnym lub niebieskim. Następnie odpinamy klemę plusową w kolorze czerwonym. Zabieramy akumulator w suche i bezpieczne miejsce i możemy zaczynać.

  1. Podłącz prostownik do akumulatora podpinając czarną/niebieską klemę (-) do minusa oraz czerwoną (+) do plusa.
  2. Jeżeli masz taką możliwość poluzuj cele (uchwyty na klemy) akumulatora, aby zniwelować poziom gazowania, który grozi rozsadzeniem obudowy. Nowsze akumulatory nie wymagają tego zabiegu, ponieważ posiadają system odpowietrzania.
  3. Ustaw odpowiednią moc – wszystkie informacje powinny znajdować się na prostowniku. W przypadku inteligentnego prostownika wartość ładowania ustawi się sama.
  4. Podłączamy wtyczkę do gniazdka. UWAGA! Nie używajcie do tego przedłużacza.
  5. Sprawdzaj co jakiś czas poziom gazowania. Jeśli jest zbyt wysoki i gwałtownie wzrasta wyłącz prostownik.
  6. Jeżeli naładujemy akumulator w pełni powinniśmy odczekać około 30 minut, zanim podłączymy go z powrotem do samochodu aż przestanie gazować. Jeżeli nie mamy czym sprawdzić, czy akumulator jest w pełni naładowany lub nie jesteśmy pewni możemy wykonać test. Godzinę po odłączeniu prostownika podłączyć go z powrotem. Jeżeli zauważalne jest intensywne gazowanie możemy uznać, że jest naładowany.

Jaki powinien być czas ładowania akumulatora?

Żeby w pełni naładować akumulator, potrzebujemy od 10 do 12 godzin. By zrobić to dobrze, bateria powinna ładować się wolno w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dokładna ilość godzin zależna jest oczywiście od pojemności akumulatora oraz wysokości napięcia, jakim jest ładowany. Im większa pojemność i mniejsze napięcie tym czas naładowania akumulatora się wydłuża.

wymiana akumulatora

 

Przy podpinaniu akumulatora do auta zacznij od klemy w kolorze czerwonym (+)

Jak odłączyć prostownik od akumulatora i podłączyć go z powrotem?

  1. Odłączamy prostownik od źródła zasilania.
  2. Dokręcamy wszystkie cele jeżeli wcześniej je odkręcaliśmy.
  3. Zdejmujemy klemy zaczynając od czarnej/niebieskiej (-), potem czerwona (+)
  4. Podłączamy akumulator z powrotem do naszego auta w odwrotnej kolejności. Najpierw podpinamy czerwoną (+), następnie czarną/niebieską (-)
  5. Cieszymy się na dźwięk silnika naszego samochodu!

Zachowaj bezpieczeństwo

W trakcie ładowania akumulatora należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze – nie zbliżaj się do ognia. Podczas ładowania akumulatora wytwarza się wodór – gaz, który po połączeniu z ogniem może spowodować pożar. Gdy uzupełniasz elektrolit pamiętaj, aby go nie rozlać, ponieważ jest on silnie żrącym roztworem. Kolejną rzeczą są bieguny akumulatora. Zadbaj, żeby się ze sobą nie zetknęły, ponieważ może dojść do uszkodzenia akumulatora. Przed rozpoczęciem ładowania wyczyść zaciski jeśli są zaśniedziałe.

auto w garażu

 

Trzymanie samochodu w garażu wydłuża życie akumulatora

Jak dbać o akumulator?

Żeby chronić nasz akumulator, aby działał jak najdłużej należy przede wszystkim nie doprowadzać do całkowitego rozładowania oraz przeładowania. Podczas minusowych temperatur nie zostawiać auta na zewnątrz i pamiętać, by za każdym razem wyłączać elektronikę. Gdy stosujemy się do tych zasad a mimo to akumulator ciągle się rozładowuje prawdopodobnie to odpowiedni moment na wymianę i kupno nowego.

Dbajmy o serce naszego samochodu, bez którego nie jest w stanie ruszyć. Pamiętajmy o wymienionych zasadach a przede wszystkim o tych związanych naszym bezpieczeństwem nie tylko podczas ładowania akumulatora. Jeśli podczas podróży niestety nie uda Ci się ruszyć dalej należy zadzwonić po lawetę. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji lub dowiedzieć się innych przydatnych rzeczy dotyczących naszych samochodów zapraszam do odwiedzenia strony internetowej https://zakrzewski-holowanie.pl/ gdzie znajdziesz artykuły dotyczące np. jak myć samochód zimą.