Kupujesz używany samochód? Zobacz jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec!

podpisywanie dokumentów związanych z autem

Post dodany: w kategorii: porady.

Marzysz o szybkim, srebrnym Mercedesie klasy C? Nosisz się z zakupem używanego, terenowego BMW, od którego ciężko będzie gapiom oderwać wzrok? Choć rynek motoryzacyjny dosłownie pęka w szwach od różnorodnych propozycji, to w ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się pochodzące z drugiej ręki, importowane, niemieckie auta, która dla wielu kierowców stanowią synonim jakości, luksusu oraz funkcjonalności. Niestety zakup samochodu z importu zawsze wiąże się z ryzykiem…

Fakt, że w ogłoszeniu wystawionym przez właściciela interesującego Cię samochodu na próżno jest szukać negatywów, wcale nie oznacza, że tak samo jest w rzeczywistości. Nie da się bowiem ukryć, że wielu posiadaczy czterech kółek, którym zależy na jak najszybszej sprzedaży ukochanego niegdyś auta, dopuszcza się nieuczciwych praktyk, które wprowadzają potencjalnego nabywcę w błąd.

Na liście najpopularniejszych, podstępnych zabiegów jest przedstawianie niepełnej historii pojazdu, a więc nieinformowanie zainteresowanych zakupem o awariach oraz naprawach, manipulowanie danymi dotyczącymi przebiegu auta, a nawet sprzedaż samochodów pochodzących z kradzieży bądź innego nielegalnego źródła. Na szczęście potencjalny nowy właściciel używanego, importowanego auta nie jest w tej sytuacji całkowicie bezradny – wystarczy bowiem skorzystać z jednego z dostępnych rozwiązań i np. sprawdzić historię pojazdu BEZ wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Zakup importowanego i używanego auta – czy to aby na pewno dobry pomysł? 

Jeżeli dotąd wydawało Ci się, że importowane auta cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem wśród zmotoryzowanych obywateli naszego kraju, to pozwól, że już na wstępie wyprowadzimy Cię z błędu, ponieważ sytuacja prezentuje się zgoła inaczej.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego, w samym okresie od stycznia do października ubiegłego 2020 roku importowano do Polski ponad 712 tysięcy (!!) samochodów, z czego aż 52,9% importu wyniosły auta pochodzące z Niemiec376 489 sztuk samochodów sprowadzanych od jednego z naszych sąsiadów mówi samo za siebie – używane auta cieszą się ogromnym powodzeniem, choć co warto podkreślić, ich zakup jest ryzykowny. 

Mimo, że w zdecydowanej większości przypadków importowane auta mogą pochwalić się znacznie lepszym stanem technicznym niż te, które użytkowane są w Polsce, to nierzadko zdarza się, że rodacy padają ofiarą nieuczciwych sprzedawców. W efekcie czego do kosztów związanych z zakupem oraz przetransportowaniem samochodu do naszego kraju dochodzą jeszcze te związane z koniecznymi naprawami, a tych może być naprawdę dużo… Z tego też względu przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu importowanego auta warto przyjrzeć się z bliska kilku kwestiom. 

 

monety a obok miniatura auta i kalkulator

Chcesz uniknąć dodatkowych kosztów? W takim razie dokładnie sprawdź auto przed zakupem! 

Na co warto zwrócić uwagę kupując samochód z drugiej ręki? 

Niezależnie od tego czy jest to niemal pachnące świeżością nowe Porsche, które już po roku zmienia swojego właściciela, czy też kruczoczarne Audi sprzed 5 lat lub ponad 10-lwtni Mercedes, w każdym przypadku tok postępowania powinien prezentować się tak samo. Kupując auto od jego poprzedniego właściciela wprost trzeba zwrócić uwagę na: 

  • historię szkodowości;  
  • wyposażenie;
  • ślady wilgoci;
  • grubość lakieru;
  • historię naprawy;
  • przeznaczenie pojazdu;
  • przekręcony licznik; 

Choć wszystkie wymienione powyżej kwestie są niezwykle istotne, to na miano jednego z najważniejszych kryteriów bez wątpienia zasługuje niewielki przebieg samochodu, który jest niezwykle pożądany w przypadku aut z drugiej ręki. Niestety wśród importowanych (i używanych) aut zza granicy bardzo często okazuje się on nieprawdziwy. Mimo, że cofanie liczników jest surowo karaną praktyką, to skala tego typu działań wciąż jest ogromna i zdaniem ekspertów zjawisko to jest obecnie normą i w rzeczywistości co trzeci sprzedawany samochód ma przekręcony licznik.

Fakt, że działanie to stało się na przestrzeni lat normą absolutnie nie jest równoznaczne z tym, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest bagatelizowanie z pozoru nieistotnego przebiegu licznika. Zaniżenie przebiegu pojazdu może bowiem znacząco wpłynąć na wysokość kosztów eksploatacyjnych, a także napraw, które prędzej czy później staną się absolutnie niezbędne. Co gorsza, przekręcony licznik ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo, dlatego też sprawdzanie przebiegu auta przed zakupem powinno być niemalże bezwarunkowym odruchem.  

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec? – 3 skuteczne sposoby

  • Historia Pojazdu 

Dobra wiadomość dla wszystkich osób planujących już lada moment dołączyć do imponującego pod względem liczebności grona osób posiadających używane auto z Niemiec jest taka, że od kwietnia 2020 roku poznanie historii pojazdu (wraz ze szczegółowymi danymi dotyczącymi eksploatacji, wykonywanych napraw oraz serwisowania) jest niemal dziecinnie prostym zadaniem. Wszystko to dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji usłudze „Historia Pojazdu pozwalającej na sprawdzenie czy samochód, który mamy na oku nie pochodzi z kradzieży, ani też nie był przeznaczony do demontażu, a liczba kilometrów widocznych na liczniku jest zgodna ze stanem faktycznym. 

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec za pomocą usługi Historia Pojazdu? Aby skorzystać ze wspomnianego rozwiązania należy przygotować:

  • numer rejestracyjny samochodu;
  • VIN (17-znakowy unikalny numer nadwozia);
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu; 

Nie obejdzie się tutaj także bez profilu zaufanego, który pozwoli nam szybko zalogować się na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/

  • Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) 

Jak jeszcze można sprawdzić przebieg samochodu z Niemiec? Kolejnym (jednak dość czasochłonnym) sposobem jest udanie się do ASO w celu otrzymania wykazu pełnej historii, w której wyszczególnione są wszelkie przeglądy wraz z newralgicznymi danymi dotyczącymi chociażby przebiegu licznika. Choć brzmi to bardzo interesująco, to niestety w tym przypadku niezbędna jest obecność właściciela pojazdu, na prośbę którego udostępniane są wszystkie informacje, może więc okazać się to nieco kłopotliwe.

Koszt wizyty w ASO mieści się w przedziale 100-250 zł, jednakże warto podkreślić, że nie otrzymamy tam informacji na temat napraw przeprowadzanych poza siecią warsztatów producenta. Nie ma więc gwarancji, że jakiś fakt nam nie umknie. 

  • Raport z przeglądu TÜV

Jest to mówiąc najprościej przegląd techniczny, którego częstotliwość wykonywania uzależniona jest do rodzaju pojazdu: 

  • co 24 miesiące – samochód osobowy
  • co 12 miesięcy – taksówka, samochód do wynajęcia
  • co 24 miesiące – samochód ciężarowy do 3.5 t
  • co 12 miesięcy – samochód ciężarowy powyżej 3.5 t

Po każdorazowo przeprowadzonym przeglądzie sporządzany jest raport, w którym widnieją informacje dot. przebiegu, usterek stwierdzonych podczas badania, a także czasu i miejsca jego wykonania. Potwierdzenie wykonania przeglądu trafia do dowodu rejestracyjnego w postaci pieczątki oraz jako naklejka na tablicę rejestracyjną, a w przypadku braku możliwości zapoznania się ze szczegółowymi danymi wystarczy skontaktować się z siecią przeprowadzającą przegląd, która sprawdzi wszelkie niezbędne dane w swojej centralnej bazie. 

 

uścisk dłoni na tle auta

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę kupna upewnij się, że nie padłeś ofiarą przekręconego licznika 

Pomoc drogowa i holowanie na lawecie? Skorzystaj z usług naszej firmy! 

Szukasz profesjonalnej i cenionej firmie, która może zaoferować Ci pomoc drogową oraz holowanie 24h/7dni w tygodniu niezależnie od tego czy jest akurat środek nocy, weekend lub święto narodowe? Nie ryzykuj i polegaj na specjalistach zasilających grono ekspertów Firmy Transportowej Zakrzewski! Działająca na rynku od 1992 roku firma może pochwalić się ogromnym doświadczeniem, które przekłada się na godną naśladowania jakość oferowanych usług, wśród których znajdziesz m.in.:

  •  dowóz paliwa;
  •  awaryjne uruchamianie pojazdów;
  •  wymianę kół;
  •  wyciąganie aut z rowów, zasp oraz błota;
  •  holowanie i transportowanie pojazdów, motocykli oraz quadów;

Zapomnij o samozwańczych ekspertach i postaw na firmę mogącą pochwalić się licznymi referencjami i pochlebnymi opiniami PRAWDZIWYCH Klientów!