Przydatne aplikacje na telefon dla kierowców – ułatw sobie codzienne życie

smartfon z włączoną mapą w aucie

Post dodany: w kategorii: porady.

Obecnie telefony towarzyszą nam niemalże przez 24/h na dobę – w domu, szkole i w pracy oraz podczas zakupów czy spotkań towarzyszkach. Powstaje też coraz więcej aplikacji mobilnych, a wśród nich ciekawe i użyteczne propozycje dla kierowców.

Smartfon w nieco innej odsłonie, czyli jak wykorzystać go jeszcze bardzie?

Jako, że żyjemy w dobie wszędobylskiego Internetu i niemalże każdy posiada telefon komórkowy, warto wykorzystać potencjał drzemiący w tych niewielkich urządzeniach mobilnych. Do dyspozycji mamy szereg przeróżnych aplikacji, które nie tylko potrafią umilić nam czas, ale również ułatwić życie. Przykułem są aplikacje na smartfony dla kierowców. Wiele z nich okazuje się być bardzo użyteczna. Przydają się one nie tylko osobom pokonującym regularnie długie trasy, ale również zwykłym kierowcom na co dzień, którzy poruszają się wyłącznie po mieście. Na liście dostępnych aplikacji znajdują się aplikacje w formie narzędzi diagnostycznych, za pomocą których można wykryć błędy czy też programy pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa i zoptymalizowanie kosztów paliwa.

Przydatne aplikacje na telefon dla kierowców, czyli jakie?

Google Maps

Najpopularniejszą aplikacją na smartfony dla kierowców bez wątpienia są Mapy Google. Tym bardziej, że jest ona całkowicie bezpłatna. Za jej pomocą możliwe jest wyznaczenie najlepszej trasy zarówno w przypadku jazdy samochodem, jak również poruszając się pieszo. Co więcej, do wyboru mamy różne warianty trasy. Dużą zaletą Map Google jest to, że aplikacja uwzględnia aktualne warunki na danej trasie, łącznie z korkami. Nie ma też potrzeby tracenia czasu i szukania na własną rękę alternatywnej drogi, gdyż aplikacja zrobi to za kierowcę, proponując mu najlepsze w danej chwili rozwiązanie. Minusem może być jednak to, że z informacje przekazywane przez innych użytkowników wymagają stałego dostępu do Sieci. Jeśli jednak zapiszemy wcześniej na telefonie fragment interesującej nas trasy, to będzie on dostępny również w trybie offline.

kierowca ze zmartfonem w ręce

Yanosik

W przypadku kierowców świetną aplikacją będzie Yanosik dostarczająca cały szereg najróżniejszych danych. Za jej pomocą można nie tylko korzystać z nawigacji, ale także może pełnić rolę antyradaru i poinformować o znajdujących się na danej trasie przeszkodach. Ta niepozorna aplikacja jest w stanie w każdej chwili udostępnić kierowcy informacje na temat wypadków znajdujących się na wybranej drodze, łącznie z fotoradarami czy ograniczeniami prędkości. Wystarczy pomajsterkować trochę przy ustawieniach i aplikacja będzie w stanie wskazać nam dokładne miejsce patroli drogowych czy nawet tych przenośnych fotoradarów.

Fuelio

Dla każdego kierowcy niezwykle istotną kwestią są koszty eksploatacji pojazdu. Sporą część budżetu stanowi oczywiście paliwo. Jeśli chcemy dowiedzieć się tego, ile kosztuje nas jazda autem, warto zainstalować na smartfonie aplikację o nazwie Fuelio. Dzięki niej można dowiedzieć się, ile dokładnie spala nasz pojazd i ile miesięcznie wydajemy na benzynę. Dodatkowo dowiedzmy się, co możemy zrobić, aby zmniejszyć koszty paliwa. Jest to zatem aplikacja służąca do monitorowania owych kosztów i pozwalająca na ich zoptymalizowanie. Obsługa Fuelio jest niezwykle prosta. Wystarczy wpisać cenę paliwa i jego ilość, a wszelkimi obliczeniami zajmie się dla nas aplikacja. Dzięki modułowi GPS wszystkie miejsca tankowań są zapisywane na mapach, więc aplikacja jest w stanie wydedukować, które punkty są najtańsze. Co więcej, dane te mogą zostać bezpiecznie zapisane w chmurze.

Torque

Ciekawą opcją dla kierowców lubiących majsterkować przy swoim aucie jest aplikacja Torque. Działa ona na smartfonach z androidem i jest aplikacją diagnostyczną. Wystarczy połączyć ją z samochodem za pomocą portu OBD2. W ten oto sposób można m.in. uzyskać informacje o pojawiających się błędach i zidentyfikować usterki.

robienie zdjęcia zderzonych aut smarfonem

NaviExpert

Ciekawą propozycją dla kierowców jest aplikacja NaviExpert. Chociaż jest ona płatna, to skutecznie pozwala uchronić się przed zakorkowanymi odcinkami na trasie. Jest to typowa aplikacja nawigacyjna, która zbiera informacje o prędkościach aut znajdujących się na danych odcinkach dróg i jest w stanie poinformować kierowcę z wyprzedzeniem o tym, co dzieje się na trasie. Dzięki NaviExpert uzyskujemy informacje na temat fotoradarów, niebezpiecznych miejsc, wypadków i kontroli drogowych. Dodatkowo możemy liczyć na wyświetlenie propozycji parkingów znajdujących się w pobliżu wyznaczonego celu podróży, w tym informacji o strefach płatnego parkowania. Możliwe jest nawet opłacenie postoju online za jej pośrednictwem. Bardzo ciekawą opcją jest ekran HUD, dzięki czemu na przedniej szybie samochodu pojawiają się informacje dotyczące najbliższego manewru wraz z odległością od niego i aktualnymi ograniczeniami prędkości.

Ratuj Życie i Pierwsza Pomoc

Każdy kierowca powinien mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację dotyczącą udzielania pierwszej pomocy typu Ratuj Życie. Może bowiem wystąpić konieczność jej natychmiastowego udzielenia, jednakże nie zawsze każdy wie, jak to prawidłowo zrobić. Do tego dochodzi jeszcze przecież stres, a czasem liczą się dosłownie sekundy. Aplikacja Ratuj Życie nie tylko podpowiada, jak udzielić pierwszej pomocy w formie tekstu, ale również komunikatów głosowych i zdjęć. Do wyboru mamy aż cztery tryby. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Pierwsza Pomoc, w której to możliwe jest nawet wybranie rodzaju urazu. Została ona dodatkowo wzbogacona o poradnik medycyny tropikalnej i umożliwia połączenie się ze służbami ratowniczymi.

Przepisy drogowe

Polskie przepisy drogowe powinny być znane każdemu kierowcy, jednakże wraz z upływem czasu mamy tendencję do ich zapominania. Oprócz wożenia ze sobą Kodeksu Drogowego i taryfikatora mandatów, warto zainstalować na swoim smartfonie pomocną aplikację o nazwie Przepisy drogowe. Znajdziemy w niej szereg najróżniejszych informacji, które okazują się być niezwykle przydatne kierowcom, jeśli chodzi o przepisy o ruchu drogowym wraz z symbolami i grupami znaków.