Postępowanie powypadkowe – jak pomóc i nie zaszkodzić

Post dodany: w kategorii: porady.

W Polsce w okresie styczeń – listopad 2016 na drogach spowodowano 30 627 wypadków drogowych, w których zginęło łącznie 2 710 osób! Liczba ofiar rannych dodatkowo wyniosła ponad 37 119 poszkodowanych. Nic więc dziwnego, że dzieci od najmłodszych lat uczą się w szkole pierwszej pomocy i postępowania powypadkowego. Starsi często zapominają o kolejności, albo z całego stresu zapominają, że ich zdrowie jest w tym przypadku najważniejsze – przez co często stwarzają zagrożenie dla swojego życia niosąc pomoc innym.
Pojęcie wypadku jest oczywiście prawnie określone przez Kodeks Karny w art. 177. Tam możemy przeczytać, że:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157, § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”

Bez względu na to, czy to Ty jesteś sprawcą wypadku, czy może drugi kierowca biorący udział w zdarzeniu, pamiętaj o tym, że postępowanie, które za moment Ci przedstawimy dotyczy obu tych przypadków. ZAWSZE MASZ OBOWIĄZEK UDZIELIĆ POMOCY POSZKODOWANYM! I dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania przy wypadku drogowym, wszystko po to, aby w późniejszym czasie być przygotowanym na każdą sytuację.

Punkt 1 – Zabezpiecz miejsce wypadku

Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest TWOJE ŻYCIE. Może i jest to podejście dość egoistyczne, ale to podstawa. Jeśli chcesz pomóc innym, musisz sam być bezpieczny. Jeśli przez nieuwagę jeszcze Ty wpadniesz pod koła samochodu, z pewnością nie pomoże to w ratowaniu pozostałych poszkodowanych. Myśl więc o sobie w pierwszej kolejności.
Najpierw zaparkuj własny samochód, jeśli oczywiście jest to możliwe, następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy i załóż na siebie kamizelkę odblaskową – dzięki temu będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli zdarzenie to stało się w nocy, zawsze możesz oświetlić miejsce wypadku światłami swojego samochodu, to zawsze pewnego rodzaju ułatwienie.
Oprócz tego istotne jest również wyłączenie stacyjki innym pojazdom biorącym udział w wypadku, jeśli nie są w stanie tego zrobić ich kierowcy.

Punkt 2 – Ocena sytuacji

Jest to istotne w momencie wzywania pomocy. Na samym początku dyspozytor zapyta się o liczbę rannych i poszkodowanych oraz ich stan. Dodatkowo z pewnością będzie chciał wiedzieć, jak oceniamy środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym. Stanowi to niezwykle ważny element rozmowy z dyspozytorem, ponieważ dzięki temu wiadomo ile karetek wysłać na miejsce zdarzenia, a dodatkowo wiadomo, czy jest konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej.
Ocena sytuacji jest również bardzo ważna z naszego punktu widzenia – jako osób udzielających pomocy i panujących nad daną sytuacją, ponieważ musimy wiedzieć, w jakim stanie są poszkodowani i czy ewentualnie mogą o własnych siłach opuścić pojazd. Jeśli nie, warto ocenić, czy można ich wyjąć, jeśli jest to niezbędne, na przykład w momencie zaistnienia pożaru.

Punkt 3 – Wezwij pomoc

Natychmiastowe pojawienie się na miejscu Pogotowia, Policji i Straży Pożarnej to zwiększona szansa na uratowanie poszkodowanych i sprawne odblokowanie ruchu ulicznego. Im szybciej zadzwonisz pod numer alarmowy – 112 – tym szybciej zjawią się oni na miejscu i pomogą w tej trudnej sytuacji.

Punkt 4 – Udziel pomocy

Jeśli osoby przebywające w samochodzie nie oddychają i nie mają tętna, bądź są zagrożeni wybuchem pożaru, niezwłocznie wydobądź je z pojazdu i w przypadku braku oznak życia przystąp do wykonywania masażu serca, natomiast w sytuacji zagrożenia zabierz je w bezpieczne miejsce.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli przydarzy Ci się wypadek, to pamiętaj o tym, aby zbliżając się do pojazdów biorących udział w zdarzeniu:

  • Zachować szczególną ostrożność
  • Mieć przy sobie gaśnicę
  • Wyjąć apteczkę
  • Zabrać z samochodu przedmiot mogący pomóc Ci w dostaniu się do poszkodowanych (coś, co pomoże zbić szybę)
  • Ocenić stan pojazdu (zastanowić się nad ewentualnym niekontrolowanym ruchem, bądź możliwością przemieszczenia się)
  • Sprawdzić, czy z pojazdów nie ulatnia się gaz, bądź nie wycieka paliwo