Jak mądrze wybrać wybrać warsztat samochodowy?

Post dodany: w kategorii: porady.

Usterka lub zniszczenie pojazdu wiążą się z koniecznością jego naprawy. Jak jednak nie dać się zwieść perspektywie oszczędności i wybrać wiarygodny warsztat samochodowy, który usunie awarię?

OD CZEGO ZACZĄĆ WYBÓR WARSZTATU SAMOCHODOWEGO?

Oszczędzanie na dłuższą metę tylko pogarsza sytuację!

Bez wątpienia, czynnikiem, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie szukania warsztatu samochodowego, jest cena oferowanych usług przez dane zakłady. Jeśli chcemy wydać rozsądną ilość pieniędzy za usunięcie szkód, należy dokonać porównania kwot, jakie pobierają warsztaty za wykonanie określonych czynności.

Na pewno nie należy przywiązywać zbyt dużej uwagi do najtańszych ofert, ponieważ ich wystawcami są często właściciele małych zakładów, których nie stać nawet na kupno odpowiednich podzespołów. Jeśli naprawa zostania dokonana w sposób niewłaściwy, może dojść do powiększenia się awarii, co poskutkuje kolejną, jeszcze kosztowniejszą wizytą w salonie napraw. Dlatego należy celować w środek lub nawet nieco wyższe pozycje rankingu cenowego, jeśli myślimy o trwałym usunięciu defektu auta.

Innym zagrożeniem wynikającym z nadmiernych oszczędności jest jakość nowych podzespołów. Warsztaty oferujące niższe koszta bardzo często w zamian za przystępną cenę dokonują napraw przy użyciu tańszych zamienników. W przeważającej ilości wypadków, są one dużo gorszej jakości niż ich markowe wzory, przez co o wiele szybciej dochodzi do ich zużycia. Skutkiem tego jest wizyta w punkcie naprawczym i kolejne wydatki.

Warsztat „od wszystkiego” = warsztat do niczego

Bardzo często warsztaty reklamują się jako punkt, w których można naprawiać samochody wielu marek. Jest to jednak chwyt marketingowy. Bardzo często dzieje się tak, że zakłady, które rzekomo posiadają części pasujące do wielu marek pojazdów, w rzeczywistości dysponują tylko podstawowymi podzespołami, a więc nie mogą dokonywać poważniejszych napraw. Przez to usunięcie usterki może zostać przeprowadzone w sposób chałupniczy, co doprowadzi do skutków opisanych we wcześniejszym akapicie. Dlatego lepiej szukać warsztatów wyspecjalizowanych w serwisowaniu pojazdów konkretnych marek, ponieważ dysponują szerszym asortymentem części do danego modelu samochodu.

Klient nasz pan

Bardzo ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego warsztatu samochodowego jest stosunek pracowników do klienta i jego pojazdu. Na pewno nie należy współpracować z „fachowcami”, którzy na dzień dobry powiedzą: „wymienimy parę części i zobaczymy, co się stanie”.

Takie podejście naraża na nas poniesienie niepotrzebnych kosztów, ponieważ zmusza klienta do kupna kilku podzespołów, z których konieczna może się okazać wymiana tylko jednego. Ponadto ingerowanie w dobrze działającą mechanikę może się skończyć jej uszkodzeniem, co oczywiście będzie oznaczać kolejne wydatki.

Należy zatem wymagać od mechanika, aby sprecyzował rodzaj wykrytej przez niego usterki, i żeby dokładnie określił, co będzie trzeba wymienić w samochodzie. Powinien również z góry poinformować nas o prawdopodobnym koszcie naprawy. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na pokrycie wszystkich opłat. W dodatku zyskamy pewność co do tego, co dzieję się z naszymi pieniędzmi. Wszakże nikt nie ma ochoty na wydawanie setek złotych „w ciemno”.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS PRZYJAZDU DO WARSZTATU

Oceniaj książkę po okładce

Czynnikiem odgrywającym bardzo ważną rolę przy wyborze warsztatu jest również higiena zakładu oraz to, jakimi pojazdami się zajmuje. Dobry warsztat powinien być przede wszystkim uporządkowany, zaś w jego wnętrzu powinno być względnie czysto. Jest to oznaką tego, iż jego pracownicy z odpowiedzialnością i starannością podchodzą do wykonywanego przez nich zajęcia. Chaos na miejscu pracy oznacza roztargnienie mechaników oraz zwiększa ryzyko popełnienia błędu. Jego konsekwencje odczujemy przede wszystkim my, ponosząc dodatkowe koszta naprawy.

Zanim wejdziemy do warsztatu, warto zwrócić uwagę na to, jakie auta są zaparkowane przy jego bramie. Jeśli będą to pojazdu nowoczesne, dobrze utrzymane i pochodzące z wyższego przedziału cenowego, jest to dobry znak. Oznacza to, iż zakład dysponuje wystarczającymi środkami ku temu, aby dokonywać zaawansowanych napraw za pomocą drogiego, lecz odpowiedniego sprzętu.

Należy unikać warsztatów, do których zjeżdżają się „gruchoty”, czyli stare, wyeksploatowane pojazdy. Ich naprawy mogą być przeprowadzane w chałupniczych warunkach przez niewykształconych mechaników, którzy raczej nie poradzą sobie z naszym samochodem, jeśli ten należy do nieco bardziej nowoczesnych.

Formalności przede wszystkim

Każdy porządny warsztat dba o przejrzystość swojej działalności, prowadząc odpowiedni dziennik napraw. Jest to ważna okoliczność dla klienta, ponieważ zapisywanie dokonywanych napraw ułatwia staranie się o uzyskanie odszkodowania za wyrządzenie ewentualnych szkód. Dlatego lepiej omijać szerokim łukiem zakłady, których mechanicy spisują dane naszego pojazdu na luźnych kartkach lub w zwykłych zeszytach albo nawet przechodzą od razu do działania „bez zbędnych formalności”. Najlepiej, żeby dokumentacja była aktualizowana w komputerze, co daje nam dużą pewność niezbywalności naszych danych.

PODSUMOWANIE

Powyższe rady powinny okazać się bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego zakładu, do którego oddamy swój samochód w celu naprawy. Warto jeszcze na koniec przypomnieć w punktach poruszone w tym artykule kwestie.

Cechy, jakie powinien posiadać dobry warsztat samochodowy:

  • wyspecjalizowany w naprawie pojazdów konkretnych marek
  • oferujący racjonalne ceny usług
  • używający sprawdzonych części
  • obsługiwany przez kompetentną i zorganizowaną kadrę
  • przejrzysty w sprawach finansowych
  • zadbany
  • zorientowany na naprawę nowoczesnych samochodów
  • trawle dokumentujący swoją działalność.

Spełnienie tych wymogów daje duże prawdopodobieństwo sprawnego dokonania naprawy samochodu. Nasza firma odwozi uszkodzone pojazdy tylko do takich placówek. Korzystając z naszych usług otrzymujesz zatem gwarancję, że oddamy Twoje auto we właściwe ręce.