Jak skutecznie odblokować pasy w samochodzie powypadkowym?

Post dodany: w kategorii: porady.

Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa mają za zadanie ściśle związać ciało pasażera z konstrukcją samochodu. Jednym z elementów pasów bezpieczeństwa jest napinacz, który uaktywnia się podczas gwałtownego szarpnięcia i często blokuje ruch pasów. Jak odblokować pasy bezpieczeństwa po wypadku?

Napinacz pasów bezpieczeństwa

Napinacz pasów jest elementem bezpieczeństwa biernego, występujący w każdym samochodzie. Element bezpieczeństwa biernego oznacza, że uaktywnia się on dopiero podczas wypadku. System napinacza ma za zadanie odpowiednio naciągnąć taśmę pasów i zapewnić prawidłowe ułożenie ciała pasażera w fotelu, przed uaktywnieniem poduszek powietrznych. Napinacz pasów, w porównaniu do poduszek powietrznych, ma większą czułość działania, dlatego zostaje aktywowany tuż po zdarzeniu drogowym wywołującym wstrząs o niskich wartościach progowych. Często dochodzi do sytuacji, gdy podczas niewielkiej stłuczki uruchamiane są napinacze, natomiast poduszki powietrzne nie aktywują się.

Rodzaje napinaczy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje napinaczy do pasów bezpieczeństwa:

  • mechaniczny,
  • gazowy.

Napinacz mechaniczny

Napinacz mechaniczny zbudowany jest z napiętej sprężyny śrubowej, której mechanizm umieszczany jest w specjalnej tubie o długości około 50 cm. Napinacz montuje się wzdłuż dolnej części fotela samochodowego. W sytuacji dużego wstrząsu, wywołanego kolizją czy wypadkiem samochodowym, sprężyna napinacza zostaje zwolniona, uwalniając jednocześnie zmagazynowaną energię. W efekcie uwolnienia sprężyny, punkt zapięcia pasa zostaje pociągnięty do tyłu, a dociągnięcie pasa wynosi zazwyczaj około 10 cm. Niektóre modele napinaczy mechanicznych wykorzystują system sprężyn spiralnych, umieszczonych w tubach, z których rozwijane są taśmy. W sytuacji wystąpienia kolizji, mechanizm sprężyny zostaje zwolniony, a pas bezpieczeństwa nawija się na wałek.

Napinacz gazowy

Ten rodzaj napinaczy funkcjonuje na podobnej zasadzie jak poduszki powietrzne. Napinacz gazowy zbudowany jest z zespołu zapłonowego, generatora gazu oraz tłoku w cylindrze. Gazowe napinacze pasów bezpieczeństwa osadzane są w dolnej części fotela pasażerskiego, podobnie jak w przypadku napinaczy mechanicznych. W trakcie kolizji uruchomiony zostaje element pirotechniczny napinacza, a energia rozprężających się w elemencie gazów, przesuwa tłok w cylindrze i przyczynia się do przeciągnięcia punktu zapięcia do tyłu. Blokadzie pasa bezpieczeństwa towarzyszy wyciągnięcie z zaczepu pasa żółtego kawałka materiału.

Jak odblokować pasy bezpieczeństwa po wypadku?

Zablokowane pasy bezpieczeństwa w samochodzie powypadkowym wymagają zwykle demontażu części lub całości mechanizmu zawierającego napinacze pasów. Zablokowane pasy wymagają zazwyczaj wymiany sprężyny naciągającej, wchodzącej w skład napinacza lub całego napinacza. Elementy podlegające wymianie są wprost zależne od tego, co uległo uszkodzeniu wskutek zdarzenia drogowego. Tutaj możesz zobaczyć, jak samemu odblokować pas:

Jeśli samochód posiada natomiast skomputeryzowany system, konieczne może się wówczas okazać usunięcie błędu serwisowego z komputera pokładowego auta. Warto wiedzieć, że proces odblokowywania pasów bezpieczeństwa nie jest pożądany, a cały mechanizm lub przynajmniej taśmy powinny zostać wymienione na nowe. Pasy bezpieczeństwa po wypadku mogą bowiem ulegać rozciągnięciu lub zniszczeniu, co przekłada się na stopień zapewnianej przez nie ochrony.

Naprawa pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa często ulegają zacięciu lub zepsuciu, a elementem odpowiadającym za częste usterki jest system zwijania. Chcąc pozbyć się problemu należy dostać się do zapadki, która blokuje zwijanie i rozwijanie taśmy. Element zwijający pas bezpieczeństwa jest zazwyczaj mocowany w aucie dwiema lub nawet trzema śrubami, które można również odkręcić. Wówczas zapadką należy delikatnie poruszać, aby odblokować cały mechanizm. Mechanizm ten posiada jednak dość skomplikowaną konstrukcję, na którą składają się liczne, drobne elementy.

 

Potrzebujesz pomocy z holowaniem auta po wypadku? Zapraszamy do kontaktu!