Jak bezpiecznie prowadzić samochód? Dekalog dobrego kierowcy

załadunek auta na lawetę

Post dodany: w kategorii: porady.

Prowadzenie samochodu to często duża przyjemność dla kierowców. Wielu z nich lubi szybką jazdę, a brawura to ich drugie imię. Często zapominają lub nie wiedzą jak jeździć, żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji drogowych, kolizji lub wypadków. Rzadko kto zastanawia się, co zrobić, żeby prowadzenie samochodu było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Podaję kilka porad, dzięki którym jazda samochodem stanie się mniej groźna.

 1. Przed każdą jazdą obejdź samochód.Wydaje się być to niepotrzebne, ale aby bezpiecznie się poruszać, konieczna jest jazda sprawnym samochodem. Sprawdź, czy opony są dobrze napompowane oraz czy działają światła i kierunkowskazy.
 2. Zapinaj pasy!Na temat istoty zapinania pasów jest mnóstwo teorii, jednak badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. A z badaniami się nie polemizuje.
 3. Miej oczy dookoła głowy.Skupienie na drodze jest bardzo ważne. Nasza reakcja na bodźce zewnętrzne jest opóźniona, więc stała czujność jest konieczna. Faktem jest, że stała obserwacja, przewidywanie i liczenie się z innymi użytkownikami drogi znacznie poprawia nasz czas reakcji na zaskakującą sytuację na drodze.
 4. Sygnalizuj manewry.Bezpieczeństwo w trasie zależy od wielu czynników, ale bardzo ważnym jest ostrzeganie innych uczestników ruchu drogowego o planowanym manewrze.

  Fakt: Uczestnik ruchu drogowego, aby coś dostrzec na drodze średnio potrzebuje 2-3 sekund. Cykl pracy kierunkowskazu to 0,5 do 1 sekundy. Dlatego pamiętajmy, żeby swój manewr zacząć po 3-4 cyklach pracy kierunkowskazu.

 5. Trzymaj odstęp między samochodem przed tobą.Ta zasada jest przydatna nie tylko w wypadku, w którym auto przed zacznie wykonywać niebezpieczny manewr lub gwałtownie hamować. Powinieneś zachować odstęp dla samochodu, który będzie chciał cię wyprzedzić.
 6. Nie wciskaj sprzęgła na łuku.Przed zakrętem zredukuj prędkość i bieg, nie jedź na sprzęgle, gazu dodaj w połowie zakrętu. Wg danych KGP do 5000 wypadków rocznie w Polsce dochodzi właśnie na łukach i zakrętach.
 7. Zwracaj uwagę na znaki i słuchaj się ich.Znak ostrzegający przed ostrym łukiem postawiony jest w danym miejscu w konkretnym celu i chronić przed wypadkami. Nie ignoruj tego. Znaki informujące o dozwolonej prędkości umożliwiają nam niezagrażającą jazdę. Korzystaj z tego.
 8. Jedź jak po dwóch pasach.Jak mówi asp. Tomasz Słuszniak z WRD we Wrocławiu, jeśli na szerokiej drodze nie ma pasów, ale zmieszczą się na niej dwa auta, to możesz jechać tak, jakby były dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Zminimalizuje to ryzyko jazdy „na czołówkę”.
 9. Patrz w lusterka.Na drodze trzeba obserwować to, co przed tobą, ale i to co znajduje się z boku i z tyłu ciebie. Używaj lusterek, a jeśli kupujesz nowe auto, zamów do pomocy system monitorowania martwego pola – przeważnie nie jest tani, ale bardzo przydatny. Pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych na ewentualnym lakierowaniu drzwi.
 1. Szanuj innych.To często zapominany punkt i często widać, że nieprzestrzegany, ale musisz pamiętać, że na drodze każdy jest tak samo ważny i aby uniknąć kolizji czy wypadków należy uwzględniać zachowania innych kierowców.

auto po wypadku

 

Tych kilka zasad powinno być dekalogiem dla każdego, kto uważa się za dobrego kierowcę lub chce nim być. Reguły są proste, zrozumiałe, więc nie pozostaje nic innego jak zacząć ich przestrzegać każdego dnia na drodze. Zamiast być mądrym po szkodzie, warto na zapas zadbać o bezpieczną jazdę.

Jeśli nie udało ci się uniknąć kolizji, skontaktuj się z nami– błyskawicznie pomożemy!