Jakie auto dla początkującego kierowcy?

Post dodany: w kategorii: porady.

Zakup pierwszego auta dla wielu osób jest ogromnym wyzwaniem. Bardzo często nie wiadomo, w jaki model warto zainwestować. Więc co na początku powinniśmy zakupić?

Pierwsze auto bardzo ważne

Pierwsze auto w szczególności dla młodego kierowcy jest bardzo istotne, ponieważ będzie to pierwsza własna maszyna, na której tak naprawdę będziemy zdobywać doświadczenie na drodze. Z tego powodu podczas jej zakupu powinniśmy zwrócić bardzo dużą uwagę na jej stan techniczny. Bardzo wielu młodych kierowców w przypadku nagłej awarii często nie wie, w jaki sposób szybko sobie z tym poradzić. W szczególności może to się okazać bardzo kłopotliwe podczas jazdy, gdy nie wiemy co tak dokładnie stało się z naszym samochodem i nie potrafimy tego naprawić.

Z tego powodu decydując się na zakup nowego auta, w szczególności jeżeli jest to nasz pierwszy pojazd, powinniśmy zakupić auto kilkuletnie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłby zakup nowego auta bezpośrednio z salonu, jednak w przypadku niedoświadczonego kierowcy może to okazać się nieco ryzykowne. Choć taka osoba ukończyła kurs oraz zdała egzamin, często nie ma zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu różnych pojazdów. Zanim przyzwyczaimy się do naszego nowego auta i tym samym dowiemy się, w jaki sposób się je prowadzi, minie wiele czasu.

Auto kilkuletnie ma wiele zalet, ponieważ jest to przede wszystkim pojazd, który nie będzie wymagał aż tak częstych napraw. Jednak nie można zapominać także o tym, iż tego typu samochód także nie będzie kosztował aż tak dużo, jak auto bezpośrednio z salonu. Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż nowe auta bardzo szybko tracą na wartości. Dlatego jeżeli nie mamy jeszcze tak dużego doświadczenia, jak również umiejętności w kierowaniu pojazdem, powinniśmy zdecydować się na zakup auta do kilku tysięcy. Na początek taka inwestycja będzie w zupełności wystarczająca, a jeżeli przykładowo podczas parkowania zetrzemy trochę lakieru, z pewnością nie będzie nam tak szkoda takiego używanego pojazdu, jak nowego auta wprost z salonu.

Podczas zakupu pierwszego auta warto także dużą uwagę zwrócić na jego przebieg. Niestety bardzo często w szczególności młodzi kierowy patrzą tylko i wyłącznie na lata pojazdu. Z pewnością jest to bardzo istotne, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest także to, ile auto ma przejechanych kilometrów. Im dłuższą trasę pokonało, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że więcej rzeczy będzie do wymiany. Dlatego podczas zakupu powinniśmy o tym pamiętać.

Jaki powinien być pierwszy samochód?

Wielu początkujących kierowców bardzo często zastanawia się, jaki tak właściwie powinien być ten pierwszy samochód. Już wiemy, iż bardzo ważne jest aby był to pojazd maksymalnie kilkuletni, abyśmy nie musieli włożyć w niego zbyt dużo pieniędzy oraz aby jego eksploatacja nie była zbyt droga. Nie warto takiego auta już na samym początku naprawiać, dlatego warto kupić także pojazd ze stosunkowo małym przebiegiem. Niestety wielu kierowców nie zwraca także zbyt dużej uwagi na model pojazdu, a jest on bardzo ważny.

Na kursie na prawo jazdy zazwyczaj kursanci poruszają się małymi samochodami, które są przeznaczone raczej do jazdy miejskiej i nie ma z nimi większego problemu przykładowo podczas parkowania. Dlatego początkujący kierowcy podczas zakupu swojego pierwszego auta często decydują się na model kombi. Zdecydowanie nie jest to polecane rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie czują się jeszcze pewnie za kierownicą, a wszelkie manewry na parkingu również jeszcze sprawiają im pewną trudność. Zbyt duże, jak również długie auto prowadzi się zdecydowanie inaczej, niż auta do których przyzwyczailiśmy się na kursie na prawo jazdy. Dlatego naszym pierwszym własnym modelem powinien być raczej samochód miejski. To właśnie dzięki niemu nabierzemy większej wprawy i tym samym po kilku miesiącach będziemy mogli już rozglądać się za większym modelem, jeżeli faktycznie poczujemy taką potrzebę.

Istotny w przypadku pierwszego auta jest także silnik. W szczególności bardzo wielu młodych kierowców chce, aby taki silnik posiadał jak największą pojemność. Szybka jazda jest dla wielu młodych osób priorytetem, jednak jeżeli typowo sportowe lub też szybkie auto ma być naszym pierwszym pojazdem, nie będzie to dobre rozwiązanie. Niestety wielu młodych kierowców nie potrafi dokładnie wyczuć jazdy, jak również ocenić odległości. Nadmierna prędkość często jest jedną z głównych przyczyn wypadków, w których właśnie biorą udział młodzi kierowcy. Z tego powodu silnik nie powinien mieć zbyt dużej pojemności. Musimy przede wszystkim nauczyć się w jaki sposób prowadzić auto.

Zdecydowanie bardzo istotne są także koszty eksploatacyjne pojazdu. Jeżeli wiemy, że naszym pierwszym autem będziemy poruszać się bardzo często i pokonywać nim długie odległości, warto zdecydować się na diesel lub też na auto na gaz. Tylko dzięki temu będziemy mogli choć w niewielkim stopniu zmniejszyć nasze opłaty już na samym początku. Warto także dokładnie upewnić się, czy wybrany przez nas pojazd jest bezawaryjny. Dlatego na takie spotkanie z właścicielem pojazdu warto udać się przykładowo z zaufanym mechanikiem.

Co powinniśmy wozić w naszym pojeździe?

Oprócz tego, że wybór pierwszego auta musi być przemyślany i należy podczas jego zakupu zwrócić uwagę na szereg istotnych szczegółów, bardzo ważne jest również jego dodatkowe wyposażenie. W takim pojeździe początkującego kierowcy powinna znaleźć się między innymi pompka do kół, jak również smar czy też ładowarka do telefonu. Nie możemy zapominać również o tym, że warto mieć w pojeździe gotowe oświadczenie, które wypełnia się w przypadku kolizji lub też wypadku. W swoim telefonie lub też gdzieś w książce serwisowej w schowku auta warto mieć także zapisany numer do zaufanego warsztatu.

Decydując się na zakup swojego pierwszego auta powinniśmy pamiętać o tym, że nie może to być pojazd posiadający wysoką wartość. Jest to przede wszystkim bardzo mało opłacalne, ponieważ młody kierowca jeszcze dobrze nie zna pojazdu i pomimo tego, że przeszedł kurs oraz zdał egzamin, podczas dłuższej eksploatacji może bardzo łatwo taką maszynę uszkodzić. W szczególności może to się stać między innymi podczas parkowania, ponieważ na kursie auto mogło być mniejsze, a zakupiona maszyna może być większych rozmiarów i tym samym łatwo możemy uszkodzić przede wszystkim lakier. Nie można zapominać także o dodatkowym wyposażeniu w naszym samochodzie, które z pewnością będzie nam pomocne podczas awarii lub też sytuacji kryzysowych.