Alkohol, a jazda samochodem.

kierowca z butelką piwa w aucie

Post dodany: w kategorii: porady.

Bezpieczeństwo na drodze ma ogromne znaczenie, ponieważ zależy od niego zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu. W związku z tym warto podjąć wszystkie kroki, które mogą się przyczynić do wzrostu tego bezpieczeństwa. W tym także należy zrezygnować ze spożywania alkoholu przed jazdą samochodem.

Ile można mieć promili podczas jazdy samochodem, aby nie narazić się na sankcję prawną? 

Najrozsądniej po alkoholu w ogóle nie wsiadać do samochodu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których alkohol został wypity dzień wcześniej lub jakiś czas temu w niewielkiej ilości. Jeśli ilość alkoholu w naszej krwi nie przekroczy 0,2 promila, to nie grożą nam żadne sankcje prawne. Warto jednak poddawać tę próbę stałej kontroli, ponieważ pod wpływem różnorodnych czynników ilość alkoholu, znajdującego się w naszym organizmie może się zmniejszać bądź zwiększać. Zwłaszcza jeśli do jego konsumpcji doszło niedawno. Wówczas nawet, jeśli zbadaliśmy jego poziom przed tym, jak wsiedliśmy do samochodu i był on odpowiednio niski, to po czasie alkohol może rozejść się w naszym organizmie, a następnie spowodować już zupełnie inny wynik na alkomacie. 

kluczyki od auta na barze obok kieliszka

Kiedy mogę jechać po alkoholu?

Zasadniczo trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, które składają się na całokształt. Liczy się tutaj rodzaj spożytego alkoholu, odstęp czasu między przyjmowaniem jego kolejnych partii, ilość posiłków, spożywanych przez pijącego oraz jego wzrostu i uwagi. Dużo zależy także od przemiany metabolicznej, jaka u każdego zachodzi w sposób indywidualny. Każdy z nas ma inny poziom regeneracji i jego organizm inaczej dochodzi do siebie, warto więc przeliczyć swoje siły na zamiary. Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami szacujemy, że potrzebne jest 180 minut na spalenie 30 gramów czystego alkoholu etanowego. Jego ilość w poszczególnych alkoholach wygląda następująco: 

  • spożycie 50 gramów wódki jest równoznaczne ze spożyciem 20 gramów alkoholu. 
  • spożycie 100 mililitrów trunku, jakim jest wino oznacza spożycie 12 gramów etanolu 
  • wypicie 500 mililitrów piwa oznacza spożycie 25 gramów etanolu. 

karafka i szklaneczka z alkoholem

W wielu miejscach w sieci możemy znaleźć kalkulatory promili, które pomogą nam obliczyć, jak duża ilość alkoholu znajduje się w naszym organizmie w oparciu o takie czynniki jak: 

  •  płeć 
  • wzrost
  • waga
  • rodzaj budowy naszej sylwetki
  • rodzaj spożytego alkoholu
  • ilość spożytych posiłków w trakcie picia alkoholu
  • nasze doświadczenia, związane ze spalaniem alkoholu dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia konsumpcji. 

Dokładne udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania powinno umożliwić nam obiektywną ocenę tego czy po spożyciu określonej ilości alkoholu możemy wsiąść za kierownicę czy też nie. Warto pamiętać o tym, że jeśli wypiliśmy naprawdę dużą ilość alkoholu, to kolejnego dnia koniecznie powinniśmy sprawdzić, jaka jest ilość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. W przeciwnym razie, mimo, że może nam się wydawać, że jesteśmy trzeźwi, możemy narazić się na sankcje prawne. 

Co grozi za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu, którego ilość w wydychanym przez nas powietrzu przekracza 0,2 promila? 

Głównymi sankcjami prawnymi za jazdę po spożyciu zbyt dużej ilość alkoholu są utrata prawa jazdy oraz kara finansowa. Jednak w zależności od tego, o jaką ilość alkoholu chodzi sankcje te będę się między sobą różniły. W przypadku spożycia alkoholu między O,2 a 0,5 narażamy się na grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych oraz utratę możliwości prowadzenia pojazdu na okres co najmniej 6 miesięcy – indywidualną decyzję w toku postępowania sądowego podejmują organy sądowe. W polskich przepisach prawnych czyn ten jest traktowany, jako wykroczenie.

Nieco inna będzie sytuacja osoby, która miała między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi, ale dodatkowo spowodowała lub bezpośrednio przyczyniła się do spowodowania wypadku samochodowego, kolizji drogowej. Wówczas sankcja w postaci kary grzywny za wykroczenie wzrasta dwukrotnie. Zatem kierowca zostaje zobowiązany do zapłaty kwoty 10 tysięcy złotych oraz traci uprawnienia do prowadzenia samochodu na okres 6 miesięcy bądź dłuższy, jeśli sąd uzna tę karę za stosowną.

Z kolei kierowca, który miał we krwi więcej niż 0,5 promila nie jest już traktowany, jak osoba, która popełniła wykroczenie, ale jako osoba, popełniająca przestępstwo. W związku z tym grożą mu nie tylko sankcje takie, jak grzywna oraz utrata prawa jazdy na dany okres. W tym wypadku kierowca zagrożony jest karą więzienia do dwóch lat. Dodatkowo sąd może pozbawić go możliwość kierowania pojazdem na okres od 1 do 10 lat. 

Inaczej wygląda również sytuacja u osób, które miały już styczność z prawem za kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. W ich wypadku grzywna z góry wynosi 10 tysięcy złotych, a jeśli przyczynią się do wypadku samochodowego, to narażają się na konsekwencje w postaci dożywotniej utraty prawa jazdy

kobieta oparta o maskę auta

Jak przyspieszyć spalanie alkoholu we krwi? 

Wbrew obiegowej opinii o tym, że możemy przyspieszyć spalanie alkoholu w naszym organizmie poprzez ćwiczenia, spożycie jakiegoś magicznego specyfiku oraz kąpiel nie warto w nie wierzyć. Nie są one skuteczne i nie mają wpływu na przemiany metaboliczne alkoholu, zachodzące w naszym organizmie. Nie istnieje żadna skuteczna metoda walki z promilami, która byłaby inna niż danie sobie odpowiedniej ilości czasu tak, aby po prostu wytrzeźwieć. Metody takie, jak syte śniadanie, przyjęcie glukozy czy rosół owszem przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia. Nie wpłyną jednak na ilość alkoholu, znajdującą się w naszej krwi. Warto o tym pamiętać, ponieważ twórcy takich porad nie ponoszą odpowiedzialności za ich udzielanie. Natomiast kierowca przekonany, że pomogły mu wytrzeźwieć, wsiadając za kierownicę naraża siebie na sankcje prawne a innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Posłuchanie nieskutecznych porad nie jest żadną skuteczną formą ochrony prawnej. W związku z tym warto mieść świadomość tego, że są to triki, jak poczuć się fizycznie lepiej po alkoholu, ale z całą pewnością nie wpływają one na przemiany chemiczne, mające na celu spalenie spożytego przez nas alkoholu. 

Jak sprawdzić, ile mamy promili we krwi? 

Ilość promili, znajdującej się w naszej krwi oraz w wydychanym powietrzu możemy sprawdzić za pomocą internetowych kalkulatorów. Jednak w ich wypadku wynik może nie być w 100% miarodajny, chociażby ze względu na margines błędu odnośnie spożytego alkoholu etc. Nie będzie on więc dawał całkowitej pewności, co do tego, jaki jest prawidłowy wynik. Możemy skorzystać z dostępnych chociażby w dyskontach alkomatów jedno lub wielorazowych. Warto posiadać taki, aby w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni czy możemy już prowadzić sprawdzić zawartość alkoholu we krwi. Możemy również skorzystać alkomatów, dostępnych na posterunku policji. Wówczas po prostu mówimy, że wypiliśmy alkohol i chcielibyśmy sprawdzić czy nasze ciało pozwala nam już na legalne prowadzenie samochodu. Jest to najbardziej skuteczne metoda, ponieważ daje nam całkowitą pewność, że możemy prowadzić, bez obaw o jakiekolwiek sankcje prawne. 

Co zrobić, jeśli nie mogę prowadzić samochodu i nie mam jak dostać się do domu? 

W awaryjnych sytuacjach, kiedy ilość wypitego alkoholu nie pozwala nam na samodzielne poruszanie się po drodze warto skorzystać z pomocy fachowców, zajmujących się pomocą drogową. Dzwoniąc pod wskazany numer uzyskamy pomoc nie tylko w odholowaniu pojazdu, ale również sami uzyskamy transportu, który pozwoli nam się dostać do domu bądź pod inny adres, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Dzięki temu nie narazimy się na sankcje prawne i ewentualną utratę zdolności prawnej do poruszania się samochodem. Dodatkowo bezpiecznie przemieścimy się z punktu A do punktu B. Nie zostawimy również naszego samochodu w nieznanym miejscu i nie narazimy się na jego kradzież bądź uszkodzenie. Dodatkowo kolejnego dnia lub po kilku godzinach, kiedy stężenie alkoholu w naszej krwi ponownie spadnie, będziemy mogli bez żadnych komplikacji wsiąść za kierownicę i cieszyć się spokojną, bezpieczną jazdą samochodem bez obaw o niemiłe spotkanie z stróżami prawa.